5LET

Xiaomi je jednou z řady čínských technologických firem, které vzaly v posledních několika letech západní trhy útokem. I na tom našem si brand Xiaomi dokázal za poměrně krátkou dobu vybudovat silnou pozici a mobilní telefon s jeho logem má v kapse nejeden z nás. Jaká je ale historie značky Xiaomi? Kudy vedla její cesta k úspěchu? Jaké produkty firma svým zákazníkům nabízí a které mají největší úspěch?

Historie značky Xiaomi

Xiaomi bývá někdy srovnávána se značkou Huawei a jistě toho mají mnoho společného, v jednom ohledu se ale přesto liší. Zatímco Huawei byl založen na konci osmdesátých let, Xiaomi má historii výrazně kratší. Světlo světa spatřila značka v dubnu roku 2010, kdy ji založil bývalý ředitel společnosti Kingsoft spolu s dalšími šesti partnery za pomoci čínských a singapurských investičních fondů. Ve svých počátcích se v Xiaomi soustředili především na softwarová řešení a jedním z prvních produktů bylo nové uživatelské prostředí pro Android – MIUI. Produkt byl úspěšný a objevil se v celé řadě zařízení, na konci roku 2013 jej používalo plných 30 milionů uživatelů po celém světě, které si MIUI získalo svojí jednoduchostí a mnoha užitečnými funkcemi jako např. cloud backup, vlastním app storem anebo velmi dobrým hudebním přehrávačem.

Prvním hardwarovým produktem byl potom v roce 2011 telefon Mi One, který ohromoval svými špičkovými parametry, přitom však lákal na velmi přijatelnou cenu. Právě snaha o co nejlepší poměr cena/výkon se stala pro značku typickou a je jedním z důvodů její velké popularity u nás i v zahraničí. Výsledkem bylo, že poptávka po telefonech Xiaomi začala prudce růst. V roce 2012 dodala firma přes sedm milionů telefonů, v roce 2013 jich bylo téměř 19 milionů a růst se nezastavil ani v dalších letech. V dnešní době pak není výjimkou, že deseti milionů prodaných kusů dosáhne Xiaomi u svých vlajkových modelů třeba za pouhé tři měsíce (to byl případ Xiaomi Redmi Note 8).

Trh s mobilními telefony ale není jediný, na kterém je společnost Xiaomi aktivní a produktů dnes nabízí mnohem víc. S typickým logem ve tvaru písmen „mi“ se tak lze dnes setkat na mnoha různých místech.

Xiaomi a jeho nabídka

Necelých deset let od svého založení má Xiaomi portfolio značně široké. V obchodech s elektronikou se kromě telefonů setkají zákazníci i s tablety, Wi-Fi routery, chytrými televizemi, hodinkami, sluchátky, projektory, laptopy a celou řadou dalších produktů od elektrické koloběžky přes žárovky až po cestovní kufry. I výrobky z těchto kategorií charakterizují stejné vlastnosti jako telefony – uživatelská přívětivost, moderní design i přijatelná cena. Společnost je stále aktivní i na softwarovém poli a jen těžko si umíme představit její telefony bez aktuální verze nadstavby Androidu, staré známé MIUI.

Obsáhlý katalog produktů odpovídá i tomu, že i přesto, že filozofie či způsob PR společnosti jsou některými lidmi srovnávány se stylem společnosti Apple, především za doby, kdy jí řídil Steve Jobs, samotné vedení Xiaomi se přirovnává spíše k Amazonu. Takováto srovnání jsou nicméně poněkud zbytečná, Xiaomi je dnes pojem sám o sobě a nepotřebuje jakákoliv srovnání tohoto typu. Xiaomi jde v tomto ohledu svojí vlastní cestou a je více než pravděpodobné, že čím dál tím více nových společností bude naopak srovnáváno se značkou Xiaomi.

Xiaomi na českém trhu

Informace o kvalitách telefonů Xiaomi se do České republiky dostaly brzy potom, co je začali oceňovat uživatelé v západním světě. Mnoho uživatelů si poté telefony Xiaomi objednalo ze zahraničí a značka se na našem trhu rychle etablovala. V roce 2017 na něj potom vstoupila oficiálně a začala si z něj ukrajovat stále větší kus. V dnešní době si zde drží s 15 % třetí místo mezi značkami mobilních telefonů (na globálním trhu je to 8 %), u chytrých hodinek a náramků je podíl Xiaomi na českém trhu dokonce plných 50 %. Růst tržního podílu ale stále pokračuje. Kromě toho si firma Xiaomi odnesla již několik ocenění z českých produktových soutěží a anket. Nakoupit produkty firmy lze jak u velkých prodejců elektroniky, tak v síti retailových obchodů Xiaomi v řadě českých měst.

Xiaomi Redmi Note 8T

Produkty Xiaomi – příklady

Řada Xiaomi Redmi Note je volbou všech zákazníků, kteří hledají telefon patřící svými parametry do střední třídy, cenou ale spadají spíše mezi levnější přístroje na trhu. Současná generace přístrojů této řady nese číslo 8. Dual SIM telefon Xiaomi Redmi Note 8 Pro je založen na 8 jádrovém procesoru MediaTek Helio G90T, disponuje 8GB operační paměti i 6.5 palcovým IPS displejem. Poměr cena/výkon je hlavní charakteristikou telefonů tohoto čínského výrobce a Xiaomi Redmi Note 8 Pro je ideálním příkladem.

Další telefon ze stejné řady, Xiaomi Redmi Note 8T, oproti verzi Pro má menší displej, horší je i z pohledu procesoru a operační paměti. Nic z toho ale neznamená problém, neboť model 8T je přesně takový jaký má být: levnější varianta verze Pro, přesto ale pořád parametrově i designově velmi kvalitní.

Produkty Xiaomi mají na našem i světovém trhu své pevné místo a jen tak jej neztratí. Za chvíli vstoupí do druh dekády své existence a my se můžeme těšit na nové a ještě lepší telefony, další elektroniku i ostatní produkty, které se budou pravděpodobně opět pyšnit vlastnostmi, které dělají brand tak významným v globálním měřítku – zajímavý design, dobré technické zpracování, uživatelská přívětivost a mnohé další. Sečteno a podtrženo, poměr cena/výkon je u téhle značky hodně zajímavý.