5LET

Prosinec sice není obecně považován za měsíc, kdy velcí hráči na poli mobilních zařízení přicházejí se zásadními novinkami, nicméně Huawei se rozhodl jít cestou proti tomuto tvrzení a 17. prosince 2018 představil další telefon z jeho populární modelové řady Nova, nesoucí označení Nova 4. 

Co na tomto telefonu zaujme na první pohled je skutečnost, že přední kamera je zakomponována přímo do jeho displeje, tak jak je tomu například u Samsungu Galaxy A8s, tudíž není součástí rámečku, tak jak je typické pro většinu konkurenčních zařízení. Téměř bezrámečkový a 6,4 palců velký displej tohoto telefonu od čínské firmy Huawei nabídne uživatelům i Full HD+ rozlišení (1 080 x 2 310 obrazových bodů).

48Mpx fotoaparát v mobilu? Před pár lety ještě zcela nemyslitelná věc, nyní díky Nova 4 a jeho trojitému fotoaparátu s primární 48MPix jednotkou s objektivem o světelnosti f/1,8 realita. Obecně tento telefon je především koncipován pro milovníky fotografování. Pokud se v této definici shledáváte, tak vězte, že pořízením tohoto telefonu rozhodně vedle nešlápnete. 

I přesto, že je telefon je vybaven elektronickou stabilizací, tak pro co možná nejostřejší a nejkvalitnější fotografie, doporučujeme k telefonu zakoupit i stativ určený speciálně pro mobilní telefony, jenž je v porovnání s cenou telefonu pouze drobnou investicí, jež ale povznese kvalitu výsledné fotografie na vyšší level.   

Huawei Nova 4
zdroj foto: techradar

Slabší procesor je plně kompenzován nižší cenou

Pokud se společně podíváme na další vybavení telefonu, tak v jeho útrobách nalezneme baterii s kapacitou 3 750 mAh, NFC, duální Wi-Fi, USB-C konektor, Bluetooth 4.2 a vnitřní paměť o velikosti 128 GB. Po softwarové stránce je telefon vybaven Androidem 9 Pie s nadstavbou EMUI 9.0.1.

Lehkým nedostatkem pro některé potencionální zájemce pak může být slabší procesor. Konkrétně je tento telefon vybaven procesorem Kirin 970 s 8 GB operační pamětí, což je procesor, jenž byl na trh uveden již v minulém roce a od Huawei Nova 4 tak nemůžeme čekat v tomto směru žádné zázraky. 

Tento telefon vyšší střední třídy si bude chtít své zákazníky získat krom skvělého fotoaparátu a relativně dobrého hardwarového a softwarového vybavení i výraznějším designem, jenž dokáže zaujmout zejména díky použitému sklu s gradientovým efektem na zadní části tohoto telefonu. Huawei Nova 4 bude možné sehnat v červené, modré, perleťově bílé a černé barvě. 

Co se týče cen, tak Huawei si model Nova 4 cení v přepočtu na přibližně 11 tisíc korun (bez daně) a na čínském trhu by se měl začít prodávat do konce tohoto kalendářního roku. Na českém trhu by se měl telefon objevit až během příštího roku, oficiální termín však ještě není znám, a ceny by se měly pohybovat kolem 14 tisíc korun.