Před několika dny se na českém trhu objevil doposud poměrně neznámý model Allview X4 Soul Vision. Na první pohled telefon s vyšší cenovkou a průměrnou výbavou, pohled druhý již ovšem odhalí zajímavou věc – HD projektor zabudovaný přímo v těle telefonu. Zato na displeje bez jakýchkoliv okrajů, výřezů či pat si sice budeme muset ještě počkat, nová technologie je ovšem přibližuje.

Video na mobilu? Video na zdi.

Pokud jste fanoušci sledování delších videí na mobilním telefonu, jistě jste pocítili jistou nepraktičnost ve chvílích, kdy musíte desítky minut nebo třeba pár hodin držet telefon v příhodné poloze. A upřímně řečeno, ani 6“ displej není to samé jako filmové plátno. Možné řešení však přináší Allview X4 Soul Vision – telefon vybavený promítačkou, schopnou vytvořit až 200“ projekci například na zdi.

Tento zajímavý prvek umístěný v horní hraně telefonu dokáže produkovat obraz o rozlišení 1280×720 pixelů a kontrastu 5000:1. Není pochyb o tom, že se o něco podobného v minulosti již mnoho firem pokoušelo, ovšem Allview X4 nabízí poměrně kvalitní obraz a ostrý obraz, navíce doplněný o několik softwarových korekcí. Do jisté míry tak přináší alternativu k běžnému používání telefonu, o které stojí za to uvažovat.

Displej bez okrajů či výřezů má stále méně překážek

Jednou z těch nejmarkantnějších byla doposud čtečka otisků prstů, používaná u nespočtu modelů napříč téměř všemi značkami. Na tu si uživatelé mobilních telefonů natolik zvykli, že se na nějaký čas se stala nejčastější možností jejího umístění spodní pata displeje.

Ve snaze uvolnit toto místo a vyvinout modely s co nejvyšším screen-to-body poměrem se začali objevovat čtečky na boční či zadní straně telefonu nebo dokonce systémy odemykání oční rohovkou či tváří, ovšem „klasická“ čtečka otisků na palec umístěná na přední straně pod displejem je stále tím nejpřirozenějším a nejpohodlnějším řešením.

Logicky se tak jako nejlepší východisko nabízí čtečka otisků prstů zabudovaná v displeji. Neviditelná. Zní to samozřejmě jako sci-fi představa, ovšem vývoj v oblasti technologií jde v posledních letech kupředu neuvěřitelně rychle a proto se smartphone s takovou technologií již na trhu objevil.

Sci-fi tak trochu žijeme už dnes

Je jím model od firmy Vivo, která ve spolupráci se Synaptics vyvinula první čtečku zabudovanou v displeji, fungující na optickém principu – osvícení prstu a následné sejmutí jeho odrazu skrze pixely. Bohužel nevýhodou této technologie je kompatibilita pouze s OLED displeji, navíc Vivo ani přes úspěšně vyvinutou technologii nedokázalo vytvořit displej bez spodního okraje.

Firma JDI ovšem nyní přichází s technologií, která funguje na úplně jiném principu, ale praktický dopad je stejný – neviditelná čtečka v displeji. Výhodou je, že ji lze použít u LCD panelů, které jsou stále velmi rozšířené i mimo segment mobilních telefonů. Zdá se, že rok 2018 bude pro podobné projekty klíčový, nám tedy zbývá těšit se na novinky, které zajisté přijdou.