5LET

Ještě dlouho před zářijovým Apple Keynote 2017 se začaly objevovat spekulace o tom, že desetileté výročí od Apple Keynote 2007 by s sebou mohlo přinést podobnou revoluci, jakou bylo tehdy představní prvního iPhonu – vzoru celého mobilního segmentu pro další dekádu.

iPhone X přední displej
iPhone X přední displej

Příznivce jablečných výrobků i celý zbytek světa již zkrátka zažitý stereotyp začal pomalu nudit a toužili po nové nadčasové inovaci. Když se před příchodem podzimu začali objevovat první obrázky obalů a hlavně krycích skel připravených pro nadcházející model, nervozita a očekávání začalo ještě stoupat.

Nadčasový procesor, téměř nadčasový displej

Představeny byly letos celkem tři modely Apple  iPhone: 8, 8 Plus a X, přičemž právě onen symbolickou desítkou pojmenovaný telefon je ten, který jsme měli možnost vídat ještě před jeho odhalením na různých renderech či uniklých fotografiích. Kromě tradičních dogmat, jakými je například to, že nové iPhony jsou jedny z nejlepších fotomobilů, jsou letos všechny tři osazeny novým šesti jádrovým procesorem A11 Bionic.

Ten nabízí skutečně impozantní čísla: o 30% navýšený výkon v zátěži a až o 70% výkonnější v klidovém stavu oproti A10, zároveň je však úspornější. Uživatel takové změny mimo benchmarků spíše nepocítí, ovšem vývojáři aplikací a her získávají nové, doposud nemyslitelné možnosti, které se již teď projevují zejména v používání AU reality.

Tou zřejmě nejmarkantnější změnou je odstranění ikonického tlačítka „Home button“ a roztažením nového OLED displeje téměř přes celou přední stranu telefonu (vyjma výřezu v horní části obrazovky).

iPhone X
iPhone X

Jedná se o skutečně působivou záležitost, ale i přes počáteční nadšení lze vytknout této novince několik nedostatků, jako například stále tlustší okraje okolo displeje ve srovnání s některou konkurencí, prozatímní nepřizpůsobivost některých aplikací nebo fakt, že již zmiňovaný výřez je pro mnoho lidí poměrně rušivým faktorem v jinak nadmíru povedeném designu.

Pryč s čtečkou otisku prstů, sem s TrueDepth kamerou

Onen diskutovaný výřez v displeji iPhonu X je úkrytem taktéž revoluční TrueDepth kamery, která kromě zajímavých funkcí fotoaparátu přináší i nový systém odemykání telefonu – skenem obličeje. O jeho spolehlivosti a rychlosti se velmi hovoří, zdá se ale, že Apple bude muset na této technologii v příštích letech ještě zapracovat, aby uspokojil i ty skutečně nejnáročnější uživatele.

Vysněné revoluce se fanoušci jedné z nejslavnějších firem světa se z části rozhodně dočkali, veliký displej, nové ovládání pomocí gest nahrazujících tlačítko nebo třeba duální a opticky stabilizovaný fotoaparát dělají z iPhonu X jeden z nejlepších (a také nejdražších) smartphonů současnosti, ovšem o takovou změnu chápání mobilních telefonů, jakou byl první iPhone, se zřejmě nejedná.